Nepisano pravilo je da na pizzi ne treba pretjerivati sa količinom dodataka. Bolje je napraviti nekoliko manjih pizza i pri tome na svakoj kombinirati nekoliko dodataka nego na jednu natrpati sve i svašta. Vodite brigu da su dodatci sviježi i po mogućnosti iz eko uzgoja. Salame neka budu što tanje narezane, sir poglavito mozzarela da bude narezana i posušena papirnatim ubrusima. Povrće dobro oprano i posušeno.
Salame koje koristim su najčešće kuhana šunka u ovitku domaćih proizvođača. Treba biti što tanje narezana, a nije na odmet i naribati je na grubi ribež. Solidna zamjena je i kuhana vratina iako je često slanija od šunke. Izbjegavajte jeftine šunke koje nose sufiks 'za pizzu'. Ona je u pravilu od lošije kvalitete mesa i vrlo masna i bezukusna. Sama cijena govori u prilog da s njom nešto ne valja.
Sirevi su posebna priča. Ima ih stotine vrsta i možete ih koristiti prema vlastitom odabiru. Koristim Mozzarelu koju naribam direktno na pizzu, zatim je tu i sviježa mozzarela i mozzarela buffala. Vodite brigu da sviježa mozzarela sadrži veliki postotak vode i da je svakako potrebno iz njih istisnuti taj višak kako bi se baza tijesta lijepo i hrskavo ispekla. Dobra je i Gauda domaćih proizvođača. Ima vrlo aromatičnih sireva s plemenitim plijesnima no njih trebate zbog svoje žestine koristiti u malim količinama. Isto kao i salame i one se nude kao proizvod 'za pizzu', ali su najčešće dosta jeftinije i vjerojatno nisu vidjele mlijeko već su na biljnoj bazi.
Šampinjoni su mi najčešći dodatak uz salamu i sireve. Potrebno ih je dobro očistiti od prljavštine i tanko narezati. Kao dodatak na pizzi ispuštaju prilično puno tekućine i treba ih oprezno dozirati.
Paprika je, a pogotovo crvena vrlo aromatična i odlično ide u kombinaciji sa sirom i salamom. Narežite je na tanke ploške i posložite na vrh pizze koja će biti ne samo ukusna nego će i sama pizza izgledati vrlo privlačno, šareno i aromatično.
Domaći špek odnosno slanina mi je neizostavan dodatak pizzama. Daje poželjnu masnoću samoj pizzi i neodoljivi okus dima i arome. Režem je na tanke ploške i slažem zajedno sa salamom. Preferiram domaću koju sam mariniram, dimim i sušim i imam je cijelu godinu u zalihama. I sa slaninom treba biti oprezan jer je dosta slanija u usporedbi sa kupovnom. U istom poglavlju bi dodao i kulen, kobasice. Posebno su aromatične i specifičnih okusa koji pizzu podižu na još viši level no i dalje vrijedi pravilo da se ne pretjeruje. Pizzi su sklona i djeca, pa ih ne želimo opterećivati suvišnim masnoćama i ljutinom.
Čuj to: 'sklona'…… djeca obožavaju pizzu.
U ostale dodatke bih dodao tunu, inćune i plodove mora. Osobno prema svemu tome nemam sklonosti. Mogu probati, ali mi nije favorit. Naravno izbor je individualan.
Odgovorno tvrdim da ananas nema
šta raditi na pizzi..
Sam Panopoulos, grčkog podrijetla, bio je kuhar koji je zajedno sa svojim bratom otvorio restoran u Kanadi. Odlučio je eksperimentirati sa sastojcima te je 1962. godine dodao ananas na pizzu kao dio svoje kulinarske kreativnosti. Ova kombinacija slatkog ananasa i slane pizze postala je popularna i poznata kao pizza Hawaii. Iako je izazvala podijeljena mišljenja diljem svijeta, pizza s ananasom je ostala jedna od najpoznatijih i najkontroverznijih pizza varijanti.
Kakav je Vaš izbor dodataka slobodno napišite u e-mail formular, pa ih uvrstim kao stavku na web stranici.